Je důležité porozumět rozdělení údajů/informací na obalu výrobku na povinné a dobrovolné. Označování alergenů je povinná informace a tato skutečnost je specifikována v článku 9 1169/2011 NAŘÍZENÍ (Evropský parlament a Rada) JEDNÁ SE O OBECNÉ POTRAVINOVÉ PRÁVO:
Povinné údaje jsou: složení, nutriční údaje, výrobce (provozovatel potravinářského podniku), alergeny, množství, DMT (datum minimální trvanlivosti), DP (datum použitelnosti), návod, skupiny
Z toho vyplývá, že se alergenní složka musí jasně uvést a zviditelnit v textu (tučné písmo, podtržené písmo apod.); toto opatření není nutné, pokud je alergenní složka zřejmá z názvu potraviny (např. pšeničná mouka, arašídová pochoutka apod.).
Za alergen je považována každá látka nebo pomocná látka uvedená na seznamu v příloze II nebo odvozená z látky či produktu uvedených na seznamu v příloze II způsobující alergie nebo nesnášenlivost, která byla použita při výrobě nebo přípravě potraviny a je v konečném výrobku stále přítomna, byť v pozměněné podobě.
Pro celiaky se jedná o skupinu:
Obiloviny obsahující lepek, konkrétně: pšenice, žito, ječmen, oves, špalda, kamut nebo jejich hybridní odrůdy a výrobky z nich s výjimkou
OBECNÉ POTRAVINOVÉ PRÁVO OBSAHUJE I INFORMACE O DOBROVOLNÝCH ÚDAJÍCH, KAM SPADÁ INFORMACE O BEZLEPKOVÝCH POTRAVINÁCH
Dobrovolné údaje (článek 36) jsou informace o možném a nezáměrném výskytu látek nebo produktů vyvolávajících alergie nebo nesnášenlivost v potravinách; vhodnost pro vegany, vegetariány, referenční hodnota příjmu apod. K tomuto dobrovolnému označování bezlepkových potravin bylo vydáno tzv. prováděcí nařízení:
Prováděcí nařízení č. 828/2014 o požadavcích na poskytování informací o nepřítomnosti či sníženém obsahu lepku v potravinách spotřebitelům – prováděcí nařízení, určuje, jak má dobrovolná informace týkající se informace o nepřítomností či sníženém obsahu lepku vypadat (limity, podmínky)
Jak bylo uvedeno výše, rozdělujeme potraviny do dvou skupin:
B.VELMI NÍZKÝ OBSAH LEPKU Tvrzení „velmi nízký obsah lepku“ lze použít pouze tehdy, pokud u potravin, jež sestávají z jedné nebo více složek vyrobených z pšenice, žita, ječmene, ovsa nebo jejich kříženců nebo tyto složky obsahují a které byly speciálně zpracovány tak, aby v nich byl snížen obsah lepku, činí obsah lepku v potravině ve stavu, v němž je prodávána konečnému spotřebiteli, nejvýše 100 mg/kg.
Z uvedeného vyplývá, že označení bezlepkových potravin je skutečně na dobrovolné bázi a je jen na výrobci, jestli takto svůj výrobek označí. Pokud se tak rozhodne, musí se řídit prováděcím nařízením.
Na základě řady dotazů ze strany pacientských sdružení byla také řešena otázka označování deproteinovaného pšeničného škrobu jako alergenu, zde je znění společné dohody MZe, SVS a SZPI:
Pro splnění toho, že se jedná o alergen, musí být splněny 2 podmínky – musí se jednat o obilovinu vyjmenovanou v bodě 1. přílohy II nařízení (EU) č. 1169/2011 a zároveň taková obilovina musí obsahovat lepek (viz. dikce „obiloviny obsahující lepek, konkrétně: pšenice, žito atd…“). Deproteinovaný pšeničný škrob není alergen a nemusí být ve složení zvýrazněno slovo pšeničný.
Podmínkou však vždy je uvést, proč se o alergen nejedná (v tomto případě je uvedeno, že se jedná o deproteinovaný škrob).
Dalším stále se opakujícím dotazem je otázka stop lepku, co to vlastně pro spotřebitele znamená a jak si má tuto formulaci vysvětlit. Například, zda může být potravina označená údajem „bez lepku“ a současně označena mezi údaji o složení dobrovolnou informací pro alergiky – „může obsahovat stopy lepku“.
Stanovisko SZPI je takové, že toto označení je možné a není to v rozporu se stávajícími právními předpisy. Nicméně platí, že potravina označená informací „bez lepku“ nesmí v žádném případě obsahovat více než 20 mg/kg lepku. SZPI považuje za stopy lepku obsah 50 mg lepku/kg potraviny ve stavu, v němž je prodávána konečnému spotřebiteli. Podle úpravy z roku 2020 toto neplatí pro skupinu „dehydrované potraviny“, kde se limit pro stopy lepku 50 mg/kg posuzuje až v hotovém pokrmu připraveném podle návodu výrobce. Z tohoto úhlu pohledu je možné považovat za nesmyslné ze strany výrobců označovat potravinu „bez lepku“ ještě preventivním označením „může obsahovat stopy lepku“.
ZANECHTE NÁM EMAIL, BUDEME VÁS KONTAKTOVAT.
Přidal/a jste produkt do jídelníčku, díky kterému teď budete znát svoji spotřebu lepku.