Celiakie je autoimunitní onemocnění. Přítomnost lepku ve střevě při něm spouští imunitní reakci, která vede k poškození buněk tenkého střeva. To se může v nejtěžší formě projevit poškozením sliznice střeva. Pokud dojde k úplnému zničení sliznice, nedokáže už tělo vstřebávat všechny živiny - tuky, aminokyseliny, ale ani vitaminy rozpustné v tucích, minerální látky, hlavně vápník. Celiakie se od alergie na lepek liší profilem krevních testů, tj. hladinou některých protilátek v krvi. Při alergii není poškozena střevní sliznice a alergie také může v průběhu života ztrácet na intenzitě odeznít. Naproti tomu celiakie je celoživotní onemocnění.
Projevy celiakie se velmi liší. U některých pacientů probíhá nemoc bez příznaků, u těžkých forem celiakie může dojít až ke krizovému stavu, při kterém tělo už nedokáže řídit správně hladiny živin a selhávají základní funkce. U dětí se nemoc projevuje větším množstvím objemných tukových stolic, nadýmáním, bolestmi bříška, celkovým neprospíváním až zástavou růstu. Dospělí celiaci trpívají průjmem, nadýmáním, bolestmi břicha, hubnutím. V některých případech je ale trápí „jen“ bolesti břicha, kloubů a únava.
Dříve panovala představa, že se celiakie projeví vždy již v dětském věku, když se kojencům kromě mléka začínají podávat příkrmy. Dnes ale víme, že celiakie může propuknout kdykoliv v průběhu života až do stáří, nejčastěji po stresovém podnětu, který vede k poškození střevní bariéry. Dispozice k celiakii se dědí, proto musíme u rodinných příslušníků počítat se zvýšeným rizikem výskytu
Jedinou léčbou pro pacienty s celiakií je přísná bezlepková dieta, při které postupně dojde k vymizení příznaků. I poté musí ale pacient v dietě pokračovat, jinak se příznaky vrátí. Díky dietě se často normalizuje i nesnášenlivost mléčného cukru.
Zatímco víno ani čisté destiláty lepek neobsahují, pivo obsahuje malé zbytky bílkovin z ječného sladu. Milovníci piva mezi celiaky jsou proto odkázáni na piva bezlepková.
Glukózové sirupy ve výrobcích Vás nemusí vůbec trápit. Analyzujeme denně několik výrobků s obsahem glukózových sirupů a všechny vycházejí v pohodě. Dokonce EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) vyřadil glukózové sirupy na bázi pšenice a ječmene ze seznamu alergenních složek. Výrobky analyzujeme na základě dohody se sdruženími celiaků a v letošním roce jich přibudou opět desítky až stovky.
Nemám bohužel k dispozici ten obal. Pokud výrobce uvádí na obalu, že výrobek obsahuje pšenici a je uvedena i ve složkách výrobku, pak je samozřejmě nutné se jí vyhnout. Pokud je tam pouze poznámka ve smyslu: výrobek může obsahovat stopy pšenice nebo výrobek se vyrábí v závodě, kde se zpracovává pšenice, a pšenice není uvedena ve složkách výrobku, volila bych liberální přístup a čokoládu bych pro bezlepkovou dietu použila.
ZANECHTE NÁM EMAIL, BUDEME VÁS KONTAKTOVAT.
Přidal/a jste produkt do jídelníčku, díky kterému teď budete znát svoji spotřebu lepku.