Ing. Jana Rysová
Dextróza je historický název pro glukózu. Glukóza je cukr, který se běžně vyskytuje v lidském organismu i v potravinách, pro člověka je okamžitým zdrojem energie. Molekula glukózy je (spolu s fruktózou) součástí struktury řepného cukru – sacharózy. Glukóza se vyrábí ze škrobu včetně škrobu pšeničného, ale v průběhu výroby dojde k odstranění případného obsahu lepku. Glukóza i glukózové sirupy vyrobené na bázi pšenice mají podle současné legislativy (Nařízení 1169/2011, příloha II.) výjimku ze značení obsahu alergenů na obalech výrobku – jsou uznány za bezlepkové.
Zvýšenou hladinu glukózy v krvi musejí velmi pečlivě sledovat diabetici.
Maltodextriny vznikají hydrolýzou škrobu ve velmi kyselém prostředí nebo působením enzymu. Pro
enzymatické štěpení se používá enzym alfa-amyláza, reakce probíhá ve zmazovatělém škrobu, tedy
v prostředí s vysokým obsahem vody a při teplotě kolem 40 °C. Maltodextrin je mírně nasládlý nebo
bez chuti.
Maltodextriny jsou malé, mají do 20 pospojovaných glukózových jednotek. Používají se jako zdroj energie v energetických nápojích a přípravcích pro sportovce i jako složky běžných potravin. Využívají se při výrobě nápojů, v pekařských směsích, na zlepšení textury a snížení tvorby ledových krystalů, jako náhrada tuků a olejů. Maltodextriny z pšenice mají výjimku ze značení (1169/2011. příloha II), takže jsou považovány za bezlepkové, maltodextriny z ostatních „lepkových“ obilovin musejí být označeny včetně rostlinného původu suroviny. Pokud jsou vyrobeny z bezlepkového škrobu, budou
také bezlepkové. Řada maltodextrinů se vyrábí ze škrobu z přirozeně bezlepkových plodin, u nás zejména z brambor, a tyto maltodextriny jsou samozřejmě pro celiaky bezpečné.
S dextriny je situace složitější. Vyrábějí se z různých škrobů suchou cestou. Škrob se smíchá s minerální kyselinou nebo jiným katalyzátorem, nechá se odležet a pak se v podstatě praží při vysoké teplotě až 160 °C. Podle intenzity záhřevu a kyseliny se liší vzniklé dextriny délkou řetězce a rozpustností. Jsou mnohem delší (více pospojované glukózy) než maltodextriny a jejich řetězce se mohou i navzájem spojovat novými vazbami. Takto pospojované dextriny se v organismu mohou chovat jako vláknina. Dextriny se používají často jako technická lepidla mimo potravinářství a využití mají i v kosmetice. V potravinách mají funkci nosiče, plnidla, pojiva i lepidla. U pekařských výrobků se podílejí na křupavosti, chuti a barvě pečiva. Jsou přidávány do polev a glazur jako pojivo, jsou součástí obalovacích směsí, bonbonů, omáček a dresinků i vybraných masných výrobků
Dextriny nemají výjimku ze značení na obalech výrobků, na etiketě proto musí být označen rostlinný zdroj suroviny.
(https://slideplayer.cz/slide/2584206)
DALŠÍ INFORMACE
NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) č. 1169/2011 ze dne 25. října 2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům.
https://www.krasanamiru.cz/ingredience/dextrin-2/
https://www.atamanchemicals.com/dextrin_u25201/
Pospíšil, L.: přírodní polymery. Polysacharidy I škrob. Polymer Institute Brno, 17. 10. 2013 https://slideplayer.cz/slide/2584206/ (přístup prosinec 2022)Článek vznikl v rámci projektu výzkumné infrastruktury METROFOOD-CZ, grant MŠMT: LM2018100 a za podpory Ministerstva zemědělství, institucionální podpory MZE-RO0318.
ZANECHTE NÁM EMAIL, BUDEME VÁS KONTAKTOVAT.
Přidal/a jste produkt do jídelníčku, díky kterému teď budete znát svoji spotřebu lepku.