Ing. Jana Rysová, Ing. Kateřina Ptáčková
V posledních letech se rozšířilo mezi milovníky kávy využívání kávovarů a kávových kapslí. V obchodní síti je široká nabídka kapslí a výrobní firmy se předhánějí v reklamě.
Kávové kapsle obsahují mletou zrnkovou kávu. Výrobci tvrdí, že uzavřená kapsle chrání kávu před ztrátou aromatu a prodlužuje čerstvost. Nápoj z kapsle má standardní kvalitu, protože je připravený ze stejného množství optimálně namleté kávy, se stále stejným množstvím vody a za stejné teploty i tlaku páry. Reklama slibuje kvalitu nápoje srovnatelnou s profesionálními provozy. Takový postup je samozřejmě velmi pohodlný, ale pohodlí zákazníka je patřičně zaplaceno. Proto si kávovary i kapsle pořizují hlavně majetnější zákazníci, pro které je to součástí životního standardu.
Kávovary na trhu jsou různého typu. Nejjednodušší přístroje připraví klasické espresso či lungo. Střední skupina je schopná pomoci s přípravou mléčných nápojů typu cappuccina nebo čokolády. Nejvyšší „třída“ kávovarů má integrovaný napěňovač kávy a je schopná zpracovat i čerstvé mléko. Značnou nevýhodu dosud představoval fakt, že kapsle do kávovarů od různých firem nejsou univerzální a zákazník pak musí ke kávovaru kupovat pouze kapsle jednoho typu. Vznikají proto adaptéry, které umožní tuto bariéru spotřebitelům obejít.
Káva obsažená v kapslích může být 100% arabika nebo směs arabiky a robusty v různém poměru. Obvykle je v kapsli dávka 5-8g kávy. Káva arabika je jemnější, směsi jsou naopak výraznější chuti. Obsah kapslí může být balen v ochranné atmosféře. K přípravě nápojů s mlékem se ke kapsli s kávou přidává další kapsle se sušeným mlékem, cukrem, emulgátory, stabilizátory a aromaty. Do kapslí se balí i káva bez kofeinu, kakaový prášek nebo dokonce i kávoviny či čaj včetně čajů ovocných a bylinných. Pak už záleží jen na spotřebiteli, jakou kávu nebo jiný produkt si z nepřeberné nabídky vybere.
Současně s rozmachem prodeje kávových či jiných kapslí se však ozvali ochránci životního prostředí. Každá dávka nápoje má svůj obal a tak se zvyšuje produkované množství odpadu. Kapsle mohou být hliníkové, tedy schopné recyklace, často jsou však vyrobeny z plastu pouze s hliníkovou fólií na víčku. Na kritiku už výrobci reagovali, takže je možné zakoupit kapsle nerezové na opakované plnění, existují už i kapsle kompostovatelné vyrobené z biodegradovatelného materiálu.
Pro osoby s intolerancí lepku je ovšem nejdůležitější, jestli káva nebo jiné nápoje v kapslích neobsahují lepek. Proto jsme se rozhodli otestovat kávu v kapslích od různých výrobců na českém trhu. Na stanovení jsme použili kompetetivní ELISA soupravu založenou na R5 protilátce. Obsah kapslí s mléčnou surovinou byl analyzován běžnou sendvičovou ELISA soupravou ( RBiopharm kat. R7001). Celkem jsme analyzovali 28 vzorků kávových kapslí od firem Nestlé, Jacobs Douwe Egberts a dodavatelské firmy Potten&Pannen
Pokud si tedy pacienti odkázaní na bezlepkovou dietu zakoupí tyto kávové kapsle, mohou si vychutnat kávu bez obav. Ovšem pozor, jiná situace by nastala v případě kapslí plněných kávovinami, například praženým ječmenem.
Literatura
https://www.vsevyhodne.cz/clanky/jak-vybrat-kavove-kapsle/
www.spiritualplanet.cz/jaky-dopad-ma-piti-kapslove-kavy-na-nase-zdravi-a-planetu
http://syba.cz/kompostovatelne-kapsle-na-kavu
Práce vznikla za podpory projektu METROFOOD-CZ, grant MŠMT: LM2018100 a za podpory Ministerstva zemědělství, institucionální podpora MZE-RO0318
ZANECHTE NÁM EMAIL, BUDEME VÁS KONTAKTOVAT.
Přidal/a jste produkt do jídelníčku, díky kterému teď budete znát svoji spotřebu lepku.